Respuesta :
Answer:
Sand = $3/bag; gravel = $4/bag
Step-by-step explanation:
x = price per bag of sand
y = price per bag of gravel
(1) 4x + 3y = 24
(2) 2x     =  6         Subtract 4x from Equation (1)
      3y = 24 – 4x     Divide each side by 3
(3)      y = 8 – (4/3)x    Divide each side of Equation (2) by 2
(4) Â Â Â Â Â x = 3
Plot a few points for each graph .
Table for Eqn (3) Â
     x   y            x  y
     0   8            3   0
     3   4            3   2
     6   0            3   4
     9  -4            3   6
Equation (3) is the red line in the graph below.
Equation (4) is the blue line.
The two lines cross at x = 3, y = 4.
The price of sand is $3/bag.
The price of gravel is $4/bag.

Answer:
Sand = $3/bag
Gravel = $4/bag
Step-by-step explanation:
Given :
4 bags of sand and 3 bags of pea gravel for $24.
In second purchase, buy 2 bags of sand for $6.
Calculation :
Let x represent the price (in dollars) per bag of sand and let y represent the price (in dollars) per bag of pea gravel.
Now, from the given information we form the equation,
[tex]4x +3y= 24[/tex] ------ (1)
[tex]2x = 6[/tex] Â ------ (2)
Now draw the graph.
[tex]\rm x=3 \;\;\;\;\;\;(from \;equation\;(2) )[/tex]
Now from equation (1) we get, y = 4
Refer the Graph for more clarity.
For more information, refer the link given below
https://brainly.com/question/12465796?referrer=searchResults
