Answer:
Cost of goods sold as per average cost method = $92,458.5
Explanation:
As for the information provided as follows:
Opening Inventory       265 units   @     $153 each    = $40,545
Purchase               465 units   @     $173 each    = $80,445
Purchase               165  units   @     $213 each    = $35,145
Total data               895 units                     = $156,135
Average cost per unit = $156,135/895 = $174.45
In average cost method simple average is performed, whereas in weighted average weights are assigned.
Sale is of 530 units
Cost of goods sold as per average cost method = $174.45 [tex]\times[/tex] 530 = $92,458.5 Â