Respuesta :
Answer:
Susan payed $30 for her purchase
Step-by-step explanation:
Chicken: $12.36 per package (x2) = $24.72
Broccoli: $1.98 per pound (x1/2) Â = Â $0.99 Â Â Â +
Milk: $3.49 per gallon (x1) Â Â Â Â Â Â = Â $3.49
-and no added sales tax       ____________
                              $29.20
If Susan got $0.80 in return, then she must have payed $30 to begin with.
Answer:
The amount of money that Susan use to pay for the items = $30
Step-by-step explanation:
2×(12.36)+0.5×(1.98)+(3.49)+(0.8) = 30.
:)