Answer:
Budgeted material cost for January is $ 256,000
Explanation:
Computations
Raw materials requirement for January
Units to be produced in January                        24,000 units
Raw material requirement for January at 4 pounds per unit   96,000 pounds
Raw materials requirement for February
Units to be produced in February                        28,000 units
Raw material requirement for February at 4 pounds per unit   112,000 pounds
40  % of requirement of February to be available end January  44,800 pounds
Purchases for January
Closing Inventory+ Consumption -Opening Inventory
44,800 pounds + 96,000 pounds  - 38,400 pounds =      102,400 pounds
Cost per pound  $ 2,50 per pound  = $ 256,000