Answer:
Variable cost per unit = 7.15
Difference in profit = $2,325
Cost formula : Y = Â Â 3.1 + 7.15X
Explanation:
Variable cost per calculator =Full cost - Fixed cost per unit
Full cost= $10.25
Fixed cost per unit = Total fixed costs / Number of units
             = $29,450/9,500 units= 3.1
Variable cost per calculator = $10.25 - Â 3.1 Â = 7.15
Difference in profit = OAR (fixed cost per unit)× change in inventory
               = 3.1 × 750 = $2,325
The absorption costing profit would be higher if there is an increase in increase at the end of the period and vice versa. Hence , an increase in inventory by  750 units would mean that absorption costing profit is higher by $2,325
Cost of calculator
Y = a +bx
Y = Â Â 3.1 + 7.15X
Y- total cost per unit
Fixed cost per unit = 3.1
Variable cost per unit = 7.15
Variable cost per unit = 7.15
Difference in profit = $2,325
Cost formula : Y = Â Â 3.1 + 7.15X