Answer:
average unit cost = $8.875
the cost of the ending inventory = $2,485
Explanation:
average unit cost = Total cost ÷ units available for sale
               = $12,780  ÷ 1,440
               = $8.875
the cost of the ending inventory = unit cost x ending units
                           = $8.875 x 280
                           = $2,485