Respuesta :
The recessive allele frequency increased (q = 0.97) and the dominant one decreased (p = 0.03). Genotypic frequencies followed this tendency too (q² =0.94, 2pq = 0.058 and p² = 0.001). The Carbonaria phenotype decreased to 0.06, while Typica showed a frequency of 0.94. Â
------------------------------------------
Available data:
- Some moths were released in the forest (N=1000). 810 were white, and 190 were black.
- The color is defined by a single diallelic gene. The dominant allele -D- codes for black color (carbonaria), while the recessive allele -d- codes for white (Typica).
- These individuals produced five new generations since they were released, G1, G2, G3, G4, G5.
            Moths realesed    G1      G2     G3     G4     G5
Typica           810          405     468     569    691     857
Carbonaria       190          72      66      64     61      56
Total            1000         477     534     633    752    913
Phenotype frequencies
            Color       Initial Frequency        G5 Frequency
Typica       white            0.81                        Â
Carbonaria    Black            0.19                        Â
Allele Frequencies
             Allele     Initial Allele Frequency   G5 Allele Frequency
q              d            ��   0.9                           Â
p              D               0.1                            Â
Genotype Frequency
     Moths  Genotype Color  Released  Initi.Freq.  G5 Freq.  Nº F5 moths
q²    Typica     dd    White    810      0.81                    Â
2pq  Carbon.    Dd    Black    180      0.18                    Â
p²   Carbon.    DD    Black    10        0.01                    Â
This information is guiding you to know how to calculate frequencies and total numbers. Information about released individuals is an example of how you need to proceed.
Firts, we will assume that this population is under Hardy-Weinberg equilibrium. So let us review some theoretical framework.
- The allelic frequencies in a locus ⇒ p and q ⇒ dominant and Â
                                             recessive alleles.
- The genotypic frequencies after one generation are p² (H0m0zyg0us dominant), 2pq (Heterozyg0us), q² (H0m0zyg0us recessive).
- If a populations is in H-W equilibrium, it will get the same allelic frequencies generation after generation. Â
- The sum of allelic frequencies equals 1 ⇒ p + q = 1.
- The sum of genotypic frequencies equals 1 ⇒ p² + 2pq + q² = 1
Now let us analyze the problem.
We need to get information on G5 generation. We will do it step by step.
1) Phenotype frequencies
To get the Phenotype frequencies, we just need to divide the number of individuals with each phenotype by the total number of individuals in this generation. So,
- Total number of individuals in G5  →  913
- White = Typica = 857 individuals
- Black = Carbonaria = 56 individuals
⇒ F(Typica) = 857 / 913 = 0.938 ≅ 0.94
⇒ F(Carbonaria) = 56 / 913 = 0.061 ≅ 0.06  Â
2) Allelic Frequencies
We can use the phenotypic frequencies to get the allelic frequencies.
Remember that carbonaria (black) moths include h0m0zyg0us dominant (DD) and heter0zyg0us (Dd) individuals. So we can not get the allelic frequencies from this data.
We can only use the allelic frequency of Typica (White) individuals. Typica phenotypic frequency only includes h0m0zyg0us recessive individuals, dd.
We know that,
- H0m0zyg0us recessive genotype  →  dd
- Genotypic frequency →  F(dd) → Represented as q²      Â
- F(Typica) = F(dd) = q² = 0.94
- Recessive allele → d
- Recessive allelic frequency →  f(d) → Represented as q
- f(d) = q = ??
q² = 0.94
q = √ 0.94
q = 0.969 ≅ 0.97
0.97 is the recessive allelic frequency. Now we should calculate the dominant allelic frequency. To do this, we will clear the following formula,
p + q = 1
p + 0.97 = 1
p = 1 - 0.97
p = 0.03
So, now we also know that
⇒ f(D) = p = 0.03
⇒ f(d) = q = 0.97
3) Genotypic Frequencies
Now, we need to get the genotypic frequencies, F(xx)
⇒ F(DD) = p² = 0.03² = 0.0009 ≅ 0.001
⇒ F(Dd) = 2pq = 2 x 0.03 x 0.97 = 0.058
⇒ F(dd) = q² = 0.97² = 0.9409 ≅ 0.94  Â
4) Number of individuals
Finally, we need to tell the number of individuals with each genotype. We just need to multiply each frequency by the total number of individuals in G5.
- F(DD) = p² = 0.001
- F(Dd) = 2pq = 0.058
- F(dd) = q² = 0.94  Â
- Total number of individuals = 913
⇒ DD Black -Carbonaria- individuals → 0.001 x 913 = 0.913 ≅ 0.91
⇒ Dd Black -Carbonaria- individuals → 0.058 x 913 = 52.954 ≅ 53
⇒ dd White -Typica- individuals → 0.94 x 913 = 858.22 ≅ 858
From this results, we can conclude that the moths population is not in H-W equilibrium, because their allelic and genotypic frequencies changed through generations.
It seems that Natural selection is favoring the recessive phenotype by increasing the frequency of the recessive allele over the dominat one. Probably directional selection is acting on this population.
----------------------------------
Related link: https://brainly.com/question/12724120?referrer=searchResults             Â