Respuesta :
Answer:
3.5 kg of Pennsylvania Jack and 1.5 kg of Cheddar
Step-by-step explanation:
Let C be the kg of cheddar cheese and P be the kg of Pennsylvania Jack cheese needed for the sampler.
We know that C is $12/kg and P is $11/kg.
We can say that the total cost for a cheese sampler would be:
         12C + 11P = Total Cost
We need to find a 5 kg mixture: Â
           C + P = 5 kg
that costs $ll.30/kg. Â The total cost would be: Â (5kg)($11.30/kg) = $56.50
            C + P = 5 kg
Rearrange  C + P = 5 kg to:           Â
             C = 5kg - P and then use this in the cost equation:
Â
         12C + 11P = $56.50
         12(5 - P) + 11P = 56.50
         60 - 12P + 11P = 56.50
            -P = - 3.50
            P = 3.50 kg
That means we have:
              C + P = 5 kg
              C + 3.50 = 5 kg
              C =  1.50 kg
Check to see if these values work:
                12C + 11P = $56.50
                12(1.50) + 11(3.50) = 56.50?
                 18.00   + 38.50  =  56.50  YES