Tia2008
Tia2008
01-04-2017
Mathematics
contestada
Please help! (Number 16)
Respuesta :
harmony7
harmony7
01-04-2017
I think it's 144
multiply 12 by 4 because there are 4 walls then multiply 3 by the product of 12×4 and that should be your awnser
Answer Link
vanhkhuyentt2
vanhkhuyentt2
01-04-2017
Call slant height is s and side length is a. We have the area of 1 face is : 1/2as = 1/2*3*12= 18. Therefore, the area of the walls will be: 8*18= 144 (square foot) and the cost will be $3*144= $432.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 33+ )
Otras preguntas
how many moles are in 23.8 g of sulfur dioxide
Select all expressions equivalent to 1/9 9 3/2 3/-2. 3/-4 3/-2
In the diagram, AD = 5, BD = 4, and the area of triangle ACD is 15. Find the area of triangle ABC.
PLEASE HELP ASAP!!!! EXAM!! •Lee el tema que se te presenta. •Responde al tema en el espacio indicado. •Asegurate de usar oraciones completas. Tema En seis a
Mr Lok is putting a pool in his backyard. His backyard is 10 m long and 8 m wide, while the pool he wants has an area of 8m2. how much grass will be left in his
See your levels A string of lights 4 yards long costs $9.48. What is the price per foot? Hint: There are 3 feet in 1 yard. $ Submit
Find the surface area and volume of the figure.
can someone help me please !
write the sentences in the passive voice we often see this actress in horror films.
Need help plsss is 3/100 equal to 0.300 ???